VIENAS, DU, TRYS, EINU IEŠKOTI

Haynes i tamsiausia kampa   Visiems mums kartais pasitaiko panikos minčių, kai niekaip negalime prisiminti, ar išeidami iš namų išjungėm lygintuvą, ar užsukome dujas, ar uždarėte langą. Vaizduotė pradeda piešti baisiausius košmarus, o kai įtampa pasiekia aukščiausią laipsnį, kyla nenumaldomas noras įsitikinti, kad viskas gerai. Paprastiems žmonėms tai pasitaiko retai. Todėl sunku įsivaizduoti tą nuolatinį nerimą ir nesaugumo jausmą, kurį išgyvena žmonės, patyrę fizinį ir psichologinį smurtą ir kenčiantys nuo obsesinio kompulsinio sutrikimo.

   Obsesinis kompulsinis sutrikimas – neurozės forma, seniau vadinta įkyrių būklių neuroze, vienas iš nerimo sutrikimų, kai kyla įvairios įkyrios mintys (obsesijos) ir neatsispiriamas  noras (kompulsija) daryti kokius nors veiksmus, kad sumažėtų diskomfortas dėl įkyrių minčių. Šios mintys gali būti pačios įvairiausios: kad rankos nešvaios, kad durys neuždarytos, kad kas nors bloga gali atsitikti ir pan. 

Dvi istorijos, kurias skiria keturi metai. Skirtingi pasauliai, kuriuos gerai iliustruoja ir skirtinga herojų vartojama leksika. Autorė tarsi bando pačio skaitytojo tolerancijos ribas. Ankstesniame pasaulyje Ketrina Beili gyveno ganėtinai “laisvą“ gyvenimą, be įsipreigojimų, kuriame vyrai sustodavo ne ilgiau kaip vienai nakčiai. Ir tas nuolatinis blaškymasis visiškai “atbukino“ tą pasąmonės dalį, kuri pirmoji turėjo “įsijungti“ gyvenimo kelyje sutikus psichopatą. Dar kartą patvirtinama tiesa, kad idealių žmonių nebūna. Ir Li, atrodęs toks visas be priekaištų, toks geras, tiesiog idealus partneris, iš tiesų buvo per geras, kad būtų tikras. Žmonės būna žmoniški – klysta, nuklysta, grįžta. O toks buvimas idealiu protingai moteriai iš pat pradžių turėjo kelti įtarimą. Būtent, tas nepastovumas, tas netikrumas ir pastūmėjo Ketriną į Li glėbį, kurio nelinkėtum net pikčiausiam savo priešui. Moteriai, kuri yra subrendusi ir vertina ir myli save, tausoja save, turėjo įsijunti saugikliai ir pradėti kaukti visi įspėjamieji signalai. Skamba kaip bobutės pamokslas, bet tas “gyvenimo sėmimas pilnomis rieškučiomis“ prie gero nepriveda.

Šiaip romano siužetas, puiki praktiška pamoka žmonėms, norintiems pilnaverčių santykių. Vienas geras pavyzdys ir gera pamoka visoms skaitytojoms, kurios atsivers šį romaną – draugė visada turi būti svarbiausia, nesvarbu, ką kalbėtų jos vyras ar draugas. Šioje trejybėje galioja tik vienas pasirinkimas  draugė. Aišku, jei jūsų draugystė tikrai perėjusi ugnį ir vandenį.

Romane puikiai parodya schema,kaip veikia psichopatai, kaip, beje, ir bet kuris  smurtą linkęs individas. Auką reikia izoliuoti nuo aplinkos (daug geriau, jei auka neturi artimųjų), atskirti nuo draugų, organizuoti “viešųjų ryšių kampaniją“ apeliuojant į gailestingumą ir siekiant sumenkinti auką, manipuliuoti, nieko apie save nepasakoti. Tiesa, nepateikiama jokio recepto, kaip tokių personažų išvengti gyvenime.

Vienintelis klausimas, kuris lieka neatsakytas – kodėl Li toks tapo? Ar tai vaikystės trauma? Ar gyvenime įvyko kažkas, kas galėtų būti “lūžio taškas“? Ar tas lūžio taškas galėtų būti Naomė?

Psichopatija – pagal šiuolaikinės psichiatrijos ir psichologijos supratimą, asmenybės sutrikimas, kurį turinčiam žmogui nebūdinga empatija, bet būdinga silpna impulsyvaus elgesio kontrolė ar manipuliuojanti elgsena. Toks žmogus apibūdinamas kaip „neturintis sąžinės“. Psichopatui nerūpi kitų jausmai, jis taip pat neatsižvelgia į jokias socialines normas. Manoma, kad jų emocijos, jeigu ir  egzistuoja išvis, tai yra paviršutinės. Laikomi manipuliatoriais, negalinčiais išlaikyti ilgalaikių santykių su kitais žmonėmis, bei nepajėgūs jausti ir reikšti meilės, tačiau puikiai glaintys imituoti kai kurias emocijas jiems naudingoje situacijoje. Lietuvoje 3 procentai gyventojų yra psichopatai. Tai – pasaulio vidurkis. Lietuvos įkalinimo vietose – 8 – 10 procentų nuteistųjų – psichopatai. Tai, anot ekspertų, taip pat atitinka pasaulio vidurkį.

Iš esmė romane aprašyti puikiai surežisuoti medžiotojo ir aukos santykiai. Grįžti pas auką ne tam, kad atkeršytum, bet tam, kad tartum paskutinį žodį. Pasiimtum trofėjų. Toks tas psichopatų gyvenimas ir jo prasmė.

Ketrin nauji santykiai yra tarsi išsigelbėjimas. Tačiau, labai jau neįtikinamai atrodo (neįtikėtina sėkmė) draugystė su psichiatru. Kodėl būtent į tuščią butą turėjo atsikraustyti profesionalus sielos traumų gydytojas.

Nors siužetas iš pat pradžių nepranašavo įtampos, tačiau šioks toks nerimas dėl tolimesnės įvykių eigos kirbėjo. Palaipsniui peraugdamas į totalų niūrumą, kuris neapleidžia ilgokai, jau užvertus paskutinį knygos puslapį.

“Visada maniau, kad moterys, kurios skriaudžiamos nenutraukia artimų ryšių, tikriausiai kvailos. Galų gle, juk turi ateiti akimirka, suvokimas, kad viskas pakrypo blogai ir kas tu staiga pradedi bijoti būti su savo partneriu – ir kad tikrai atėjo laikas jį palikti. Išeiti ir neatisgręžti atgal, visada taip maniau. Kodėl turėtum pasilikti? Be to, per televiziją mačiau moteris, duodančias interviu žurnalams, sakančias tokius dalykus: “Tai nėra taip paprasta“, ir visada manydavau: taip, tai yra visai paprasta – tiesiog pasitraukti, tiesiog išeiti. Ir be tos suvokimo akimirkos, akimirkos, kuri man jau praėjo, dar atsirado naujas suvokimas: išeiti – vis dėlto ne toks paprastas pasirinkimas. Aš tai išmėginau ir padariau klaidą, pasikviečiau jį atgal. Tai, kad buvau vis dar įsimylėjusi jį, tą švelnią, pažeidžiamą dalį, tebetūnančią kažkur giliai jo viduje, reiškė tik ne visą tiesą: taip pat lėgė siaubinga baimė dėl to, ką Li galėtų padaryti, jeigu kuo nors jį išprovokuočiau. Kalbėti jau reikia nebe apie išėjimą. Kalbėti reikia apie pabėjimą. Apie išsigelbėjimą.“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s