BERNIUKAS IR TIGRAS

pi Na ir sekasi man šių metų pradžioje su geromis knygomis, nes praėjusiuosius baigiau labai jau sunkia knygele mano galvai ir širdžiai.

Kadangi visi lekia žiūrėti filmo, aš vis dėlto nusprendžiau pirmiausia perskaityti knygą. Dėl mokslinio eksperimento ir dėl savęs – kad taip jau nebūčiau apžavėta vien tik gražiais kraštovaizdžiais.

Ir… abstulbau, kad galima tai skaityti. Kad galima mėgautis tekstu net ir be siužeto. Kad galima tiesiog fiziškai jausti sakinio tobulumą: “Medis atsižvelgė į kelią, kuris susižinojo su oru, mąstančiu apie jūrą, kuri bendravo su saule“.

Kaip man patiko ta vos juntama ironija, tas gebėjimas tarsi iš šalies pažvelgti į susidariusias sunkias, neįsivaizduojamas sąlygas. Tarsi pasakojant istoriją, kaip tu išėjai kažkur į miestą ir tiesiog pasiklydai, o ne plūduriuoji Ramiajame su Bengalijos tigru pašonėje. Tas gaivališkas instinktas išlikti, išgyventi. Vaiko pasirinkimas gyventi.

Jau antroje knygoje užtinku svarstymus apie skirtingas religijas, kurios man patinka ir tinka. Verčia garsiai kvatotis pandito, imamo ir katalikų kunigo ginčas. Kokie vis dėlto keisti ir juokingi tampa fanatikai.

Kaip ramiai, su lengva jumoro doze yra aprašomas gyvūnų pardavimas kitiems zoologijos sodams. Netgi CITIES minima. (Vašingtono konvencija, reguliuojanti prekybą retomis ir nykstančiomis gyvūnų rūšimis). Oi kaip tai pažįstama ir žinoma. O tikra hinduistinė karvė – tobulas pavyzdys apie visuomenėje sklandančius stereotipus.

Paskui kelionė vandenynu 227 dienas. Su kolega išsigelbėjusiuoju Ričardu Parkeriu. Nieko nevyksta, bet užburia. Užburia buvimas natūraliu, plėšrūnu.

O kaip man patinka tekstas “šiurkštus kailis rodosi sulopytas iš pasaulio kūrimo likučių“, “pertempti mano pojūčiai sukliko iš paskutiniųjų“, “kiekvienas plaukelis man ant kūno styrojo klykdamas iš siaubo“, “snukis margas lyg drugelio sparnai ir su senstelėjusia kiniška išraiška“.

Aišku, nieko čia malonaus kai tenka skaityti (ir įsivaizduoti) zebro ir orangutango patelės žūtį. Paskui pripranti ir vėžlių skrodimas, žvejyba, netgi išmatų valgymas tampa ne toks atgrasus, nes suvoki, kad tai gamta, o žmogus, kaip pats baisiausias ir pavojingiausias plėšrūnas, yra tos gamtos dalis, kad tenka rinktis tarp gyvenimo ir estetikos, sociumo (kurio ten net nėra).

Tik baimė gali įveikti gyvenimą. (…) Ji kerta tau per silpniausią vietą, kurią lengvai ir neklystamai aptinka. Ji visada pradeda nuo tavo minčių. Vienu metu jautiesi ramus, susivaldęs, laimingas. Tada, lyg koks šnipas, tau į mintis įšliaužia baimė, prisidengusi švelnios abejonės apdaru. Abejonę pasitinka napsitikėjimas, kuris stengiasi išstumti ją lauk. Bet nepsitikėjimas – prastai ginkluotas pėstininkas. Abejonė lengvai jį įveikia. Tampi neramus. Tada į kovą stoja protas. Vėl nusiramini. Protas gerai ginkluotas naujausios technologijos ginkluose. Bet kad ir kaip stengtumeisi, nepaisant puikios taktikos ir gausių neginčijamų pergalių, protas pralaimi. Jautiesi silpstąs, svyruojąs. Neramumas perauga į būgštavimus. Toliau baimė visiškai įsisuka tau į kūną, kuris jau žino, kad vyksta kažkas ne taip. Plaučiai jau nuplasnoję šalin lyg paukščiai, o žarnos nuvingiavę kaip gyvatės. Dabar jau liežuvis krenta negyvai kaip oposumas, o žanikaulis ima šoliuoti vienoje vietoje. Ausys apkursta. Raumenys ima virpėti kaip per maliariją, o keliai dreba lyg šoktumei. Širdis įsitempia per stipriai, rankos pernelyg atsipalaiduoja. Ir taip visas likę kūnas. Visos kūno dalys žlunga, kaip joms būdinga. Gerai veikia tik akys. Jos visada skiria baimei tinkamą dėmesį. Netrukus griebiesi skubotų sprendimų. Atleidi iš pareigų paskutiniuosius savo sąjungininkus – viltį ir pasitikėjimą.

Ačiū Editai Mažonienei už vertimą. Einu žiūrėti filmą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s