DANIELIUS IR JO ISTORIJOS

danielius dalbaTurbūt labiausiai laukiama knyga Lietuvoje. Laukiamiausia dėl savo kitoniškumo ir noro tą kitoniškmuą pajausti.Ir aš ją pagaliau perskaičiau bei galiu padėti į “Knygynėlio už kampo“ lentyną prie kitų K.Sabaliauskaitės romanų. (visi skaitantys knygas žino jų pavadinimus).

Nors ir kiek pati autorė kalbėjo apie tai, kad ši knyga skirsis nuo Silva Rerum romano, tačiau viena, kas jas visas tris jungia – kalba. Net jei ir pasakojama apie kito laikotarpio Vilnių ir jo žmones, išlieka sruvenanti ir tekanti kalba. Anksčiau galvojau, kad tai tik metaforos, o skaitant K.Sabaliauskaitę – tai realybė.

Gaila tik, kad tai apsakymai, o ne romanas, kad taip trumpai tenka mėgautis ta galimybe džiaugtis tekstu.  Kai kuriuose apsakymuose galima atpažinti kai kurias nesenas realijas, kai kurie apsakymų herojai yra susieti bendrų įvykių, kai kurių apsakymų atomazga netikėta ir tikrai verčianti susimąstyti. Galėčiau net įvardinti labiausiai patikusius: “Mirtis Vilniuje“, “Žeismastis“ (ne tik dėl siužeto ir moralo apie tai, kad mes visada darome netinkamas išvadas net nežinodami kitų žmonių elgesio motyvų, bet ir dėl pačio žodžio – pirmą kartą girdėto naujadaro, kuris man tikrai patiko) ir “Vilniaus vėtrungės“ (nes manau, kad tokį istorijos perrašymą patyrė visa šalis, ne tik ViIlnius, visuose miestuose buvo griaunama, kad būtų kuriama vieno asmens parašu – šioje vietoje gerai skamba Danieliaus Dalbos išsakyta mintis, “kad absoliučiai kiekviena šeima turi kraujo dėmę savo istorijoje. Budelio. Arba aukos. o jeigu jos neturi – vadinasi, buvo liudininkai, kurie bailiai stebėjo ir nieko nedarė. Trūsinėjosi po savo laukelį vadovaudamiesi šūkiu, kad už tvoros – “ne mano kiaulės, ne mano pupos“. Tebuvo pilkuma, besidžiaugianti, kad egzekucijos aikštėje šiandien ne jie. (…) Pilkuma yra pavojingiausia.“

Kol kas nežinau, kas sieja visus tuos apsakymus ir novelę, bet manau, kad tas suvokimas ateis kiek vėliau, nes ši knyga turi “pagyventi“ ją perskaičiusiojo galvoje, širdyje, ją reikia pasinešioti, kaip ir kitas K.Sabaliauskaitės knygas. Vėliau, manau, kad atsakymas ateis pats.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s